Mis vahe on ilupediküüril ja Podoloogi jalgade hooldusel? Miks ei tohiks Kosmeetik kasutada oma teenusel sõna Ravipediküür?

1. Kosmeetiline pediküür on eelkõige profülaktiline/ ennetamise eesmärgil tehtud kosmeetiline ravi jalgadele. Et hoida jalad tervena küüne- ja nahahaigustest.

2. Iseseisva õendusteenuse osutaja ja Podoloogi poolt pakutav jalgade hooldus/ravi on, aga eelkõige juba olemas olevate probleemsetele jalgadele lahenduse leidmine ja riskihaigust põdevatele probleemide ennetamiseks/raviks mõeldud teenus.

Podoloog on arstile vastuvõtu järjekordade vähendaja. Jalgades on tegevusi mida saabki vaid spetsialist teha ja kui sellega eriarsti, nagu näiteks nahaarsti, järjekord väheneb on ju tore? Säästame aega ja raha.

Kosmeetilisel pediküüril eemaldatakse väiksemad paksendid, lõigatakse küüned tangidega ja vajadusel viilitakse küünele kuju. Enamasti tehakse jalgadele vanni.  Lisaks on kosmeetilisele pediküürile tulles võimalik küüned lakkida. Kosmeetilisel ehk ilupediküüril on teatud tegevused mida tehakse teenuse ajal ja sellel viimasel põhjusel ei ole ravipediküür õigesõna kosmeetilisele pediküürile.

Nagu Kosmeetikute kutsestandard ütleb siis pediküür ehk kosmeetiline jalgade hooldus koosneb järgmistest tegevustest:
1. valmistab kliendi käte ja jalgade hoolduseks ette: hindab ja analüüsib käte ja jalgade naha ja küünte seisukorda ning jalgade ehituses esinevad muutuseid visuaalselt, selgitab välja näidustused ja vastunäidustused; planeerib tööjärjekorra, vastavalt valitud hooldusele; 
2. viilib ja kujundab küüned vastavalt kliendi soovile, tagades esteetilise lõpptulemuse, kasutades pediküüri puhul vajadusel pediküüri puuri; korrastab küünenahad, kasutades sobivaid töövahendeid ja tehnikaid ning tooteid; eemaldab jalgade nahapaksendid, kasutades skalpelli, rasplit ja pediküüripuuri; 
3. masseerib käsi ja jalgu vastavalt näidustustele, kasutades klassikalise massaaži võtteid ja sobivaid tooteid; 
4. koorib nahka, kasutades sobivaid tooteid; kreemitab, teeb parafiinihooldust sooja ja külma parafiiniga ning maske; 
5. lakib küüned vastavalt kliendi soovile, kasutades klassikalist ja geellakki.

Spetsialiseerunud teenuse osutaja Podoloog või õendusteenust osutav õde (Podoloog või Jalaravi õde) jalgade hooldusel ehk podoloogi teenusel selgitatakse välja kõigepealt kliendi mure koht ja siis on oluline teada mis on kliendil tausta infoks: vanus, diagnoositud haigused, skalpelli hirm, vaimse tervise olukord. Podoloog peab oskama visuaalselt inimest hinnata nii vaimset seisundit kui ka füüsilist seisundit. Kindlasti tehakse kaardistamine jalgades oleva hetke olukorra kohta, mille alusel saab teha hooldusplaani kliendile. Selgitatakse välja kas teha kuiv jalgade hooldus või on võimalik panna jalad vanni? ! Kas oleks vaja kaastata ka teisi tugispetsialiste nagu on näiteks füsioterapeut, lümfiterapeut või hoopis tuleks perearstile saata? Broneeri aeg konsultatsiooniks siit

Enne ja pärast GoldPlasma hooldust

Seejärel kasutatakse masinaid millega lihvitakse/eemaldatakse/ puhastatakse seenhaigustest kahjustunud küüneosad, nahapaksendid, nahaõhed. Tehakse vajadusel testid millega saab ennetada raskesse haigusesse haigestumise. Näiteks kui haavad ei parane ja kliendil on pidev janu võib selguda, et on oht haigestuda suhkruhaigusesse. Või teine näide: jalgade nahk on punase täpiline ja sügeleb, aga vaja oleks minna operatsioonile. Selgitatakse välja mis on sügelemise võimalikud põhjused ja miks ei saa selliste jalgadega haiglasse? Jalgades ja seljas on valud? Miks need on?

Jalavalud on lahendatavad

Lisaks jalgade hooldusel ei ole eesmärk jätta “ilusaks jalad” või küünekuju teha vastavusse esteetilisele väljanägemisele. Sellel teenusel on eesmärk eemaldada võimalikult palju halba ja aidata ennetada võimalikke probleemide tekkimist jalgades. Näiteks: Anda nõu kuidas jalgu kodus hooldada, miks ei tohiks paljajalu käija ühiskondlikult kasutatavates ruumides kus on soe ja niiske. Võimalikult ja personaalselt vastavalt vajadusele tervislikkuse eesmärgil puhastada ja hooldada. Hoolitseda kliendi eest füüsiliselt, psüühiliselt ja sotsiaalsel eesmärgil. Lõpptulemuseks peavad olema terved jalad. 

Kosmeetilisel pediküüril on siiski ennetamise eesmärk ja ilu/välimus tähtsam.

Seetõttu haigusest kahjustunud küüned ei peaks minema kosmeetilisele pediküüri teenusele vaid spetsialisti juurde, kes on spetsialiseerunud podoloogia mõistes jalgade hooldust pakkuvale teenusele. Ja seda eelkõige riskirühma kuuluvad inimesed.

Jalgade hooldusel ei jää kunagi esteetilises mõistes ideaalne välimus jalgadele. Küüned ei ole ideaalse kujuga, kannad ei pruugi jääda nii siledad kui sooviks. 

Eesmärk on esimesel korral siiski eemaldada võimalikult palju halba, mis takistab olla terve.

Eestis ei ole veel podoloogia arenenud teema. Igapäev jõuab minuni küsimus – Mis on konnasilm või mis on soolatüügas, mis on sissekasvanud küüs? Probleeme on palju – kuid infot vähe. Tänaseni on piirkondi kus inimesed ei tee vahet ilupediküüril/kosmeetilisel pediküüril ja podoloogi teenusel. Imestamiseks polegi põhjust, sest perearste eraldi ei õpetata spetsiaalselt ainult jalgadele spetsialiseerumist. Arste õpetatakse eelkõige teadust tegema. Podoloogid tegelevad eelkõige taastamise ja olukorra säilitamisega ning ennetamisega.

Pööran tähelepanu, et enne kui teenusele broneerite selgitage siiski välja millist teenust teile vaja on. Häbeneda ei ole vaja, sest valehäbi ei paranda olukorda.

Kes on Podoloog?

Podoloog on spetsialist, kelle töö on seotud jala (jalalaba) tervise, selle säilitamise ja taastamisega. Tema töö on jala seisundi hindamine, nahahooldus, haavahooldus, küüneplaadi hooldus ja korrigeerimine, abivahendite soovitamine ja valmistamine ning jala tervise (sh hügieeni) alane nõustamine.

Podoloog teostab kliendile jalgade hoolduse. Protseduuri käigus hinnatakse jala naha ja küünte terviklikkust ja selgitatakse välja võimalike probleemide tekkepõhjused. Tegeletakse jala nahaga ja problemaatiliste küüntega sh küünedeformatsioonid, sissekasvanud küüs. Nõustatakse klienti ja pakutakse lahendused probleemide ennetamise ja leevendamise seisukohast. Vastavalt probleemide eripärale soovitatakse, valmistatakse või paigaldatakse kliendi jalalabale isiklikud abivahendid (N küüneklambrid; ortootiline geel varbaküünele; silikoonist või erinevatest materjalidest toed varvastele). Jalaspetsialisti töö on terviseteenus mis mõjutab otseselt elukvaliteeti. Jalaspetsialist tegeleb protseduuri jooksul inimese kui tervikuga.

Jalaspetsialisti ehk Podoloogi tööd ei tohi segi ajada pediküüriga e kosmeetilise jalahooldusega. Pediküür protseduurina on Eestis ka varasemalt tuntud, aga sellealast tegevust on reguleerinud ainult kosmeetikute kutsestandard. Kosmeetiku töö on iluteenus, kus pediküüri protseduuri käigus tegeletakse jala esteetilise välimuse parandamisega.

Jalaravi spetsialist- podoloog

Podoloogil on vähemalt keskharidus ja läbitud erialane koolitus või läbitud vastav tasemeõpe või on oskused omandatud erialase töökogemuse kaudu. Või on omandanud eriala väljaspool Eestit.

Kes on Kosmeetik? 

Kosmeetiku töö on kliendi esteetilise välimuse parendamine, arvestades tema soove, vajadusi ja võimalusi.

Kosmeetiku tööülesanneteks on näohooldus ja depilatsioon, lisaks võib ta teha käte, jalgade ja kehahooldust ning jumestust.

Kosmeetikul on vähemalt keskharidus ja läbitud erialane kutseõppe.

Nii lihtne see tegelikult ongi.

Sarnased postitused