Millisel põhjusel värv võib küüntel muutuda?

Põhjused:

  • Välised põhjused
  • Must laik küüne all
  • Valged küüned
  • Kollased küüned
  • Rohelised küüned

Välisest põhjusest tingitud värvimuutus.

Välispõhjusest tingitud küüne värvimuutust on lihtne tuvastada terava esemega küünt kratsides. Värv tuleb maha, kuid küüne pind ei ole kahjustatud. Selline on näiteks suitsetaja küünte kollakaspruun värvus, mis tuleb tubakatõrvast. Samuti võivad näiteks isepruunistavate kreemide kasutajatel küüned saada porgandpruuni värvi, kui neid ei kaitsta laki või muu vahendiga.

Must laik küüne all.

Tume pigment, mida toodavad melaniini pigmendirakud ehk melanotsüüdid. Küünealuses pigmendikihis olev melaniin moodustab tavaliselt ühe pikisuunalise tumeda või pruunika joone küünepõhjast kuni selle otsani.

Muutus on healoomuline , kuid võib nõuda melanoomi välistamist biopsiaga. Sarnased tumedad pikisuunalised pigmendijooned esinevad tavaliselt tumedanahaliste inimeste küüntel (melanonüühia). 

Tume, tavaliselt niidilaadne pigment küüne all võib viidata melanoomile, eriti kui pigmendimuutus on uus ja ulatub küünealuseni (pilt ). Melanoomi kahtluse korral tuleb võtta proov küünealusest.

Kõige sagedasem põhjus, miks küüntel äkitselt tekib ja aeglaselt kaob tume laik, on verejooksust põhjustatud küüne värvimuutus. Küünte all olev veri näeb välja sama must kui melaniin (pilt). Verejooks on tavaliselt löögi, kinga hõõrumise või muu vigastuse tagajärg. Pikaajaline mehaaniline ärritus võib põhjustada ka küünealust verejooksu, näiteks pikamaajooksjatel (pilt ). Tuleks pöörduda spetsialisti poole, et puhastada küünte all olev verevalum. 

Onühhomükoos (küüneseen) muudab küüne mõnikord tumedaks. See tuvastatakse tänapäeval küüneseene kiirtestimisega. Saab vastuse 10 minutiga ja seda saad broneerida siit.

Valged küüned.

Valged laigud ja jooned küüntel (leukonychia) on märk küüne arengu häirest. Tavaliselt on need põhjustatud küüne kergest, kuid korduvast vigastusest. Valged küüned võivad olla ka märk üldisest haigusest või mürgitusest. Kui küüned on läbivalt portselanvalged, võib taustaks olla haruldane pärilik küünte küpsemishäire. Küünelaba valgesus (pilt ) viitab üldisele haigusele nagu neerupuudulikkus. Siiski ei leita alati selgitavat tegurit.

Kollased küüned.

Kollased küüned tekivad küüneplaadi paksenemisest, mis võib olla lümfiringluse või kopsuhaiguse tagajärg. Kollased küüned on eriti märgatavad eakatel ja sageli esineb värvimuutusi nii kätel kui jalgadel. 

Rohelised küüned.

Küünte rohekas värvus on märk Pseudomonas bakterite põhjustatud lokaalsest infektsioonist. Mõnikord kaasneb roheliste küüntega küünelabapõletik ja küüne otsast lahti tulemine. Raviks on antibiootikumid ja kohalikud antiseptikumid. 

Pseudomonas muudab küüne roheliseks. Taustaks on tavaliselt mõni muu küüsi kahjustav protsess, näiteks psoriaas.

Ennetamiseks soovitame broneerida aeg jalgade tervise kaardistamisele või kasutada küünte tervist parandavaid tooteid.

Tooted leiate siit

Enese eest hoolitsemine on prioriteet mitte luksus!

Info ja pildid on kasutatud terveyskirjasto lehte.

Sarnased postitused