Valged küüned, miks? Küünte psoriaas? Küünte värvi muutuste tekitajad.

Valged küüned, miks?

Valged küüned võivad olla normaalsed ja tervislikud, kuid need võivad samuti viidata mõnele terviseprobleemile või seisundile.

Valged laigud ja jooned küüntel (leukonychia) on märk küüne arengu häirest. Tavaliselt on need põhjustatud küüne kergest, kuid korduvast vigastusest. Valged küüned võivad olla ka märk üldisest haigusest või mürgistusest.

Kui küüned on läbivalt portselan valged, võib taustaks olla haruldane pärilik küünte küpsemishäire. Küüne tüveosa valgesus võib olla märk mis viitab neerupuudulikkusele või mõnele muule riskirühma kuuluvale haigusele. Siiski ei leita alati uuringutes selgitavat kindlat põhjustajat.

Küüned kaitsevad sõrme ja varba otsi ning neil on ka funktsionaalne roll. Küüneplaat on kõva keratiin. Selle all on küünepadi ja äärtes küünevallid. Küüs kasvab tüvest ehk küüne otsast ning kasvutempo on keskmiselt 1–3 mm kuus. Sõrmeküüned kasvavad selgelt kiiremini kui varbaküüned.

Erinevad kasvuhäired, infektsioonid ja välised vigastused põhjustavad muutusi küüne struktuuris ja välimuses. Küünte muutused võivad olla ka mõne muu nahahaiguse või üldhaiguse ilmingud.

Küüntehoolduseks saate broneerida siit

Küünte psoriaas.

  • Psoriaas on krooniline nahahaigus, mis avaldub punetavate, ketendavate laikude ja naastudena nahal, on varieeruva kuluga ja võib kahjustada küüsi ja liigeseid.
  • Üldised haigused, mis on seotud perifeerse vereringe häirete, aneemia ja muude toitumishäiretega, võivad põhjustada küünte kasvu aeglustumist ning küünte struktuuri ja värvi muutusi. Nende hulka kuuluvad näiteks südame-veresoonkonna haigused, neerupuudulikkus, aneemia, tsöliaakia ja mitmesugused vähivormid. Ravimitest põhjustavad küünte kasvu häireid ja küünte irdumist eelkõige tsütostaadid.
  • Nahahaigustest põhjustab psoriaas küüntes mitmesuguseid muutusi: väikesed süvendeid, pruunikad “õlilaigud”, küüne irdumine selle tüvest (onühholüüs), küünte paksenemine ja muid värvimuutusi, küüneplaat ja hüperkeratoos küüne all ehk kasvab küüne all paksend. Psoriaasihaige küünte muutused võivad olla põhjustatud nii psoriaasist kui ka seenhaigustest.

Mõned levinumad küünte värvi muutuste tekitajad:

  • Küüne seenhaigus (onühhomükoos): See on üks levinumaid küünte haigusi, mis põhjustab küünte muutumist kollaseks, paksenemist, pragunemist ja murenemist.
  • Küünte psoriaas: Psoriaas võib mõjutada küüsi, põhjustades paksenemist, ebatavalisi värvimuutusi ja küünte eraldumist küünevagust.
  • Koilonychia ehk Lusika küüs: “Lusika küüs” on küüne keskel lohk ja küüne serv tõuseb ülespoole. Seda esineb kõige rohkem lastel ja see kuju kaob järk-järgult iseenesest, kuna küünte struktuur tugevneb.
  • Küünel valged laigud ehk Leukonychia: Valged küüned (leukonüühia) võivad olla üldise haiguse või mürgituse tunnuseks. Neerupuudulikkusega võib kaasneda küüne tüvest keskpaigani ulatuvad valged laigud (nn half-and-half ).
  • Valged laigud küüneplaadil on tavaliselt küüne vigastustest põhjustatud küüne arengu kerge häire tagajärg.
  • Kollaste küünte taustaks võib olla lümfivedeliku tsirkulatsiooni häire ja mitmesugused kopsuhaigused. Sageli on kollane värv nii sõrmede kui varvaste küüntel.
  • Roheline värvus on märk Pseudomonase bakterite põhjustatud põletikust. Nakkus on sageli ainult ühes küünes.
  • Konksküüned või kotkaküüned (onühhogrüpoos) on küünte düstroofia vorm, mille puhul küüned on paksud, kollased ja käändunud/keerdus. Küüs paindub mõlemalt poolt küünetüveni ja põhjustab valu. Mõlemad esinevad kõige sagedamini suure varba küüntel.
  • Küünte praod ja lõhed (median canaliform nail dystrophy): Küüned muutuvad kuivaks ja lõheneda, mis võib olla põhjustatud kuivusest või kokkupuutes kemikaalidega. Selle täpne põhjus on teadmata ja puudub tõhus ravi.Seda esineb kõigis vanuserühmades ja muutus on kõige tavalisem ühel või mõlemal pöidla küüntel. Tavaliselt kaob pragu ise paari aasta jooksul ning selle aja jooksul kaitstakse küüsi vajadusel näiteks plaastriga.
  • Onychauxis ehk Küünte paksenemine: Küünte paksenemine võib olla seotud erinevate haiguste või seisunditega, sealhulgas seenhaigustega.
  • Küünte eraldumist tüvest ehk onühholüüs ja küünte irdumist onühhomadeesiks. Nähtus võib olla seotud vigastuse või küüne mehaanilise pingega. Mõnikord on onühholüüsi taustaks nahahaigus, näiteks psoriaas, ja onühhomadeesi taustaks infektsioon, näiteks rõuged. Küüs võib ka vigastuse või infektsiooni tagajärjel täielikult või osaliselt lahti tulla.
  • Küünevallide põletik (paronychia): Paronychia on küünevallide äge või krooniline põletik, mis võib olla nakkuslik või mitte.
  • Märg, äkiline küünealuse põletik (paronühhia) on sageli tingitud haavast, põletusest, küünest, mis tungib läbi külgmise küünealuse või mõne muu küünealuse vigastuse. Haigustekitajaks on bakter Staphylococcus aureus, mis põhjustab kõige sagedamini nahapõletikke.

Küüntehoolduseks saate broneerida aja siit

Viirus- ja seeninfektsioonid võivad põhjustada küünte muutusi. Soolatüükad küüne alusel või küüne all takistavad küünte kasvu. Onühhomükoos on levinud haigus, eriti vananevatel meestel ja põhjustab küünte paksenemist ja värvimuutust. Paljud muud küünemuutused meenutavad küüneseent, mistõttu on soovitav nakatumist kinnitada seene testiga.

Testile saate broneerida siit

Kasutatud kirjandus:

TerveysKirjasto, Käypähoito-suositus

Similar Posts