Lümfiteraapia

Lümfiteraapia on protseduur, mis keskendub lümfisüsteemi stimuleerimisele ja parandamisele, et aidata eemaldada kehast liigset vedelikku ja toksiine ning edendada immuunsüsteemi tervist.

Lümfiteraapia hõlmab mitmeid erinevaid meetodeid ja tehnikaid, millest kaks kõige tavalisemat on:

 1. Lümfimassaaž: Lümfimassaaž on õrn massaažitehnika, mille käigus massöör rakendab õrnu ja rütmilisi liigutusi, et stimuleerida lümfisüsteemi drenaaži. See aitab vedelikul liikuda läbi lümfikanalite ja lümfisõlmede ning suurendab lümfivedeliku ringlust. Lümfimassaaž võib olla kasulik tursete vähendamisel, parandada naha seisundit ja aidata pärast operatsiooni kiiremat taastumist.
 2. Kompressioonravi: Kompressioonravi hõlmab spetsiaalsete suru- või kompressioonrõivaste kasutamist, et avaldada õrna survet jalgadele või muudele kehaosadele. Need rõivad aitavad suruda vedelikku lümfikanalitest välja ning edendavad paremat lümfivedeliku drenaaži.

Lümfiteraapia eesmärgid ja kasutusvaldkonnad hõlmavad järgmist:

 • Tursete vähendamine, eriti pärast operatsiooni või vigastusi.
 • Lümfödeemi, mis on pikaajaline turse, leevendamine.
 • Tselluliidi välimuse parandamine.
 • Nahaprobleemide, nagu akne või armide ravi.
 • Immuunsüsteemi tugevdamine ja üldise heaolu parandamine.

Lümfiteraapia peaks toimuma kvalifitseeritud spetsialisti järelevalve all, näiteks litsentseeritud lümfiterapeudi või füsioterapeudi poolt. Ravi sobivus ja tõhusus sõltuvad konkreetsest seisundist ja patsiendi individuaalsetest vajadustest. Enne lümfiteraapia alustamist on alati soovitatav konsulteerida arstiga, et hinnata sobivust ja saada asjakohane juhendamine.

Lümfiteraapia ei asenda meditsiinilist ravi teatud seisundite korral, vaid täiendab seda, aidates parandada vereringet, vähendada turseid ja kiirendada paranemisprotsessi.

Millal on vaja lümfiteraapiat?

Lümfiteraapiasse minemine võib olla vajalik või soovitatav mitmetel erinevatel juhtudel ja olukordades, kui esinevad lümfisüsteemi või tursetega seotud probleemid.

Allpool on mõned olukorrad ja seisundid, mis võivad nõuda lümfiteraapia kasutamist:

 1. Lümfödeem: Lümfödeem on seisund, kus lümfivedelik koguneb kehaosadesse, tavaliselt jäsemetesse, ja põhjustab turset. See seisund võib olla kaasasündinud või omandatud (nt operatsiooni või traumaga seotud lümfisüsteemi kahjustuse tagajärjel). Lümfiteraapia on oluline osa sümptomite leevendamiseks.
 2. Operatsioonijärgne turse: Pärast operatsiooni, eriti lümfisõlmede eemaldamise operatsiooni, võib esineda turset ja lümfivedeliku kogunemist. Lümfiteraapia aitab vähendada seda turset ja kiirendada taastumist. Näiteks rinna vähk.
 3. Traumajärgne turse: Vigastused võivad põhjustada turset ja lümfisüsteemi häireid. Lümfiteraapia aitab kiirendada turse taandumist ja parandada vigastustest taastumist. Raseduski on naistel teatud tüüpi trauma kehale ja peale rasedust ning sünnitust võib olla soovitatav lümfisüsteemi elavdamas.
 4. Kroonilised turseprobleemid: Mõned inimesed kannatavad krooniliste tursete all, mis võivad olla seotud vereringeprobleemide või lümfisüsteemi häiretega. Lümfiteraapia aitab selliste seisundite sümptomeid leevendada.
 5. Nahaprobleemid: Lümfiteraapiat võib kasutada ka teatud nahaprobleemide, nagu tselluliit või armid, välimuse parandamiseks.
 6. Immuunsüsteemi tugevdamine: Lümfiteraapia võib aidata parandada immuunsüsteemi toimimist, mis on oluline nakkuste vastu võitlemiseks.
 7. Üldise heaolu ja stressi leevendamine: Mõned inimesed otsivad lümfiteraapiat ka lihtsalt lõõgastumise ja stressi vähendamise eesmärgil.

Kui kahtlustate, et lümfisüsteemiga seotud probleemid või tursete esinemine võivad mõjutada teie tervist ja heaolu, peaksite konsulteerima arsti, füsioterapeudi või litsentseeritud lümfiterapeudiga. Spetsialist saab hinnata teie seisundit, teha vajalikke teste ja määrata sobiva raviplaani, mis võib hõlmata lümfiteraapiat. Oluline on, et lümfiteraapia toimuks kvalifitseeritud spetsialisti järelevalve all, kes oskab kohandada ravi vastavalt teie individuaalsetele vajadustele.

Similar Posts