september 30, 2022

Miks vanaemal on sõrmedel imelikud muhud?

Sest vanaemadel on reumaatiline liigeste haigus, mis teeb liigesed suuremaks ja valutavaks.

Liigeste põletik on enamasti siiski vanemate inimeste haigus kuid tänapäeval esineb üsna palju ka noortel.

Kokkuvõte Duodecim Terveyskirjasto lehelt

Reumatoidartriit on krooniline autoimmuunhaigus, mis mõjutab umbes 0,8% Soome täiskasvanutest. Haigus võib alata igas vanuses, kuid kõige sagedasem haigestumine on 65–70 aastat. Umbes kaks kolmandikku haigestunutest on alla 65-aastased ja kaks kolmandikku patsientidest on naised.

Reumatoidartriidi korral on liigeste sisemembraanil ja teistel struktuuridel pidev autoimmuunreaktsiooniga seotud põletikuline seisund, kus põletikurakud kahjustavad omaenda kudesid. Reaktsiooni alguse põhjused pole teada.

Suitsetamine kahekordistab haigestumise riski. Muid riskitegureid ei ole teada. Teadaolevalt ei mängi toitumine reumatoidartriidi tekkes rolli. Pärilik vastuvõtlikkus mõjutab haiguse algust: reumatoidartriiti põdeva inimese lähisugulase risk haigestuda on teistega võrreldes vähemalt kaks korda suurem.

See on väga levinud haigus ja pikaajaline põletikuline liigeste põletik. Kõige sagedmateks tunnusteks on paljude liigeste -eriti randmete, sõrmede ja varvaste liigutuste valulikkus, turse ja jäikus. Haiguse alguses võivad olla sümptomid kergemad ja mitte silmaga nii nähtavad.

Seega varakult avastatud haigust on võimalik ravida ja tõhusa raviga saab enamiku äsja diagnoositud inimestest pikaks ajaks sümptomitest vabaks.

Pikaajalise raske haigusega on lisaks tableti ravile oluline ka füüsilise võimekuse säilitamine. Tuleks olla väga hoolas oma liigeste liikuvuse ja lihaste töötamise säilitamisega.

Siseorganite kahjustused südames , kopsudes või neerudes on erinevalt reumaatilistest sidekoehaigustest liigese põletiku puhul väga haruldane nähtus. Reumatroidartriit on siiski seotud suures osas infektsioonidega, südame-veresoonkonnahaiguste ja osteorpoosi (luuhõrenemise) suurenenud riskiga. Kui avastatakse mõni tõsisem bakteriaalne infektsioon, nagu kopsupõletik, roospõletik või palavikuga kuseteede põletik, tuleb alustada viivitamatult efektiivse antibiootikumi raviga.

Ehk siis reumatroidartriit on põletikuline liigesehaigus ja osteoartriit on inimestel kõige levinum haigus. Mõlema haigused põhjustavad jalgades probleeme millega jalaravi spetsialistid oma töös kokkupuutuvad.

Miks ei soovitata minna kosmeetilist pediküüri teenust osutava spetsialisti vastuvõtule?

Sest jalgade hooldust tegema hakates peab olema teadlik mida võib kliendile teha ja mida ei tohi.  Kosmeetiline pediküür on eelkõige profülaktiline/ ennetamise eesmärgil tehtud kosmeetiline ravi jalgadele. Et hoida jalad tervena küüne- ja nahahaigustest. Meditsiiniline jalgade hooldus on, aga eelkõige juba olemas olevate probleemide lahendamine ja riskihaigust põdevatele probleemide ennetamiseks mõeldud teenus.

Südame – veresoonkonnahaigused on liigeste põletikku põdevatel inimestel tavalisemad probleemid. Erilist tähelepanu tuleb pöörata kõrgvererõhutõve, südame isheemiatõve, südamepuudulikkuse, perifeerse veresoonte ateroskleroosi ning nende riskitegurite ravile ja ennetamisele. Näiteks rasvasisaldus, diabeet, suitsetamine, ülekaal, vähene liikumine.

Kui on juba diagnoositud liigeste põletik siis mida saab inimene ise kodus teha?

Reeglina sobib kõige paremini regulaarne jalgade hooldus ja füüsiline koormus/ piisav liikumine. Minimaalne soovitus oleks 2,5 tundi nädalas aroobikat ja lihasjõutreeningut vähemalt kaks korda nädalas. Hoiab liigesed liikuvana ja ei avalda kahjulikku mõju haiguse aktiivsusele, valule ega liigeste kahjustuse progresseerumisele.

Ja loomulikult toitumine on tähtis kuigi ekstra dieeti ei ole toitumisnõustajatel pakkuda sellele haigusele. Valude puhul ei soovitata punast liha süüa. Rohkelt köögivilju ja vähem liha.

Kuidas reumatoidartriiti saab ennetada?

Minu isiklik vastus jalaravi spetsialistina on, et kõik haigused on ennetatavad. Teadlikult enda eest hoolitsemine ja positiivne mõttemaailm on suurosa haiguste ennetamisest. Loomulikult jääb ikka võimalus, et mõnele haigusele see ei aita. Hea ütlus on: “Lootus sureb viimasena!”

Ehk siis: Mitte suitsetada, jälgida mida sööd, liikumine. Liikumine on ravim!

Kokkuvõte Duodecim Terveyskirjasto lehelt:

Mittesuitsetamine vähendab reumatoidartriidi riski. Muid ennetusmeetmeid pole teada.
Pikka aega haigestunud patsientidel võis aktiivne ja raske haigus põhjustada püsivaid elundikahjustusi, mis piiravad talitlusvõimet ja nõrgendavad eluiga. Viimase kahekümne aasta jooksul on reumatoidartriidi prognoos aga järsult paranenud. Seda seletatakse tervikliku multiprofessionaalse raviga, kus lisaks tõhusale reumaravimile arvestatakse ka taastusravi meetmetega ja kaasnevate haigustega.

Reumatoidartriidiga patsientidele sobivad reeglina üldised tervisetreeningu juhised. Aeroobika treeningu soovitus on vähemalt 2,5 tundi nädalas ja lihasjõutreening vähemalt kaks korda nädalas. Selline treening ei avalda kahjulikku mõju haiguse aktiivsusele, valule ega liigesekahjustuse progresseerumisele.

Dieedi kvaliteet võib avaldada mõju reumatoidartriidi sümptomitele, kuid reumatoidartriidi patsiendile ei ole universaalset dieeti. Paastumine leevendab ajutiselt sümptomeid, kuid mõju kaob pärast seda kiiresti. Kõige mõistlikum on kasutada täisväärtuslikku ja köögiviljarikast toitu.

Kui toidus ei ole piisavalt kaltsiumi või D-vitamiini, soovitatakse täiendavaid ravimeid. Osteoporoosi ennetamiseks kasutatakse päevas vähemalt 20 mikrogrammi D-vitamiini ja 500–1000 mg kaltsiumi.

Viimase 20 aasta jooksul on selle haiguse prognoos järsult paranenud. Inimesed on teadlikumalt ennetamisega tegelenud ja meie ravi võimalused on multifunktsionaalsemad.

Kui sul on diagnoositud või tahad kontrollida ennetamise eesmärgil siis broneeri aeg keie kabinetti siit

Endast hoolimine on prioriteet mitte luksus😁!
Monika

Jäta kommentaar