Sinu keha vööümbermõõt on paigast ära? Miks?
Kontrollige, kas teil on kalduvust insuliiniresistentsusele – jagage oma vööümbermõõt sentimeetrites pikkusega sentimeetrites. Vööümbermõõdu ja pikkuse suhe alla 0,5 näitab head insuliinitundlikkust, suurem kui 0,5 aga kalduvust insuliiniresistentsusele.
Mis see on?
Hommikul enne söömist mõõdetud veresuhkru (veresuhkru kontsentratsioon) ülempiir on 6,0 millimooli liitri kohta (mmol/l), diabeedi diagnoosimiseks on vaja vähemalt väärtust 7,0. Nende vahel on vahemik, kus veresuhkur on kõrge, kuid seda ei nimetata veel diabeediks.
Kõrgenenud veresuhkru taset on oluline ära tunda, sest aastate jooksul areneb sellest väga sageli diabeet. Eestis II tüübi diabeeti põeb teadaolevalt ligikaudu 90 000 inimest. Lisaks sellele arvatakse, et umbes sama palju inimesi põeb II astme diabeeti enese teadmata. Soomes on pool miljonit teist tüüpi diabeeti põdevat inimest, kellest igaüks on läbinud kõrgenenud veresuhkru faasi, enne kui haigus muutus diabeediks. Seetõttu võib seda etappi nimetada eeldiabeediks.
Kõrgenenud veresuhkru faas kestab tavaliselt mitu aastat. Oluline on haigusseisund ära tunda, sest selles etapis on võimalik diabeedi teket täielikult ära hoida.
Peamised põhjused:
Kõrgenenud veresuhkru peamiseks põhjuseks on vöökoha rasvumine, kus kõhuõõnes on palju rasvkudet ja sellega kaasnev rasva kogunemine maksarakkudesse. Need põhjustavad insuliiniresistentsust, st insuliini toime rakkudes nõrgeneb. Tulemuseks on esialgu kerge veresuhkru tõus (prediabeet), mis sageli areneb diabeediks. Isegi väike treening nõrgendab insuliini toimet. Inimeste tundlikkus veresuhkru häirete suhtes on pärilike põhjuste tõttu erinev. Pärilik kalduvus suhkru metabolismi häirida on tavaline, mistõttu on paljudel ülekaalulistel inimestel oht diabeeti haigestuda.
Suhkru metabolismi häire areneb aeglaselt. Diabeedieelne faas kestab tavaliselt mitu aastat, kuid aja jooksul muutub see enamikul inimestel tõeliseks haiguseks, 2. tüüpi diabeediks.
Mis on insuliin?
Insuliin on hormoon, mida toodab kõhunääre vastusena suhkru ja süsivesikute tarbimisele, et glükoosi verest kiiresti eemaldada ja suunata energiat vajavatesse organitesse – peamiselt lihastesse, peaajju ja maksa. Isegi väikestes kogustes regulaarne suhkrurikka toidu tarbimine soodustavad insuliini liigtootmist kõhunäärme poolt.
Kuidas ennetada insuliiniresidentsust ja takistada haigestumist suhkruhaigusesse?
- Kaalulangus madala süsivesikusisaldusega toitude ja vahelduva paastumise kombinatsiooniga.
- Liikumine igapäevaselt.
- Hea uni vähemalt 8 tundi pikk.

Kohe tekib mõte: Appi, jälle pean dieeti pidama!
Tegelikult ei pea. Lihtne reegel millest alustada on VALI MIDA SÖÖD!
Lülita oma söömisharjumustest välja kõik toiduained mis sisaldavad suhkruid. Näiteks mesi, karastusjoogid, kommid shokolaad ja samuti ära söö ega joo esimesena hommikul puuvilju mis sisaldavad fruktoosi. Banaanid mis on üleküpsenud, viinamarjad, apelsiin. Ei soovitata leiba saia, pastat, riisi, kartulit. Ära söö margariini.
Kõige paremini hakkab kaal langema kui teed endajaoks kellaajad millal sööd. See aeg võiks piirduda 7-9 tunni sisse. Hea oleks kui sööksid 2-3 korda ja vahel ka 1 kord vaid. Ilma vahepaladeta ja näksimisteta.
Söö palju liha ja kala. Kõik köögiviljad mis kasvavad maapeal. Näiteks kapsad, salat, tomat, paprika brokoli. Piimatoodetest on sobilikud rasvased tooted. Ettevaatust toodetega mis on pealkirjaga “Rasvavaba toode”. Marjad nagu vaarikad, mustikad mõõdukas koguses sobillikud.
Kohvi, tee joomine on sobilik kuid ilma suhkruta.
Tarbi vajadusel toidulisandeid! Tooted leiad siit



2. Liikumine. Kontrolli kas ikka liigud igapäev? Või istud tööl, siis autos/bussis?
Tee teadlikke valikuid. Alati ei pea trenni minema, vahel saab ka alustada 30 minutilisest jalutus käigust. Kui elad linnas/asulas- mine jaluta poodi. Kodus ärgates venita ennast- ringuta- nagu kassid seda hommikuti teevad!!!
Tänapäeval on erinevaid nutitooteid, mis meeldetuletavad, et nüüd on aeg liikuda!

3. Hea uni! Kas ikka magad? Kui pikk on sinu tegelik uni?
Alusta sellest, et lähed igapäev teatud kellaaeg magama ja arvestad, et pikkuseks peab tulema vähemalt 8 tundi. Kui tunned päeval, et oled väsinud ja tahaksid tukkuda- mine hoopis jalutama! Väsita ennast füüsiliselt! Kui ärevus ei lase magada, saab seda toidulisandiga rahustada. Meelerahu on võrratu toode mis aitab head und nautida. Vaata siia
Seda on lihtne soovitada? Kuid kui teadlikult ennast kõrvalt vaadates , natukenegi analüüsida siis usun, et see ei ole probleem!


Olgem julgemad ja hooligem endast! Me elame vaid üks kord ja see võiks olla kvaliteetaeg!
Käi kord aastas regulaarselt tegemas vereanalüüse, jalgade tervist kaardistamas, hammaste kontrollis.
Tarbi toidulisandeid kui keha vajab neid. Toidulisandeid leiad siit
Endast hoolimine on prioriteet mitte luksus!