3 põhjust miks ei ole alati sissekasvanud küüne kirurgiline eemaldamine hea mõte. Mõningatel juhtudel peab eemaldama kuid enamus juhtudel siiski saab ilma kirurgilise sekkumiseta püsivama probleemi lahenduse.

Põhjused:

  1. Ei ole püsiv lahendus ja probleem võib korduda
  2. Tagajärjed võivad olla pöördumatud
  3. Topelt kulukas

Kliendi kogemused:

“Mul oli sisse kasvanud parema jala suure varba küüne vasak äär. Tehti sisselõige varba ülaossa ja küüne alaossa, Lõigati ära küüne vasak äär ja õmmeldi kinni. Kasvas kinni ja oli nagu ok. Küüs tuli maha ja kasvas uus. Nüüd on näha nagu kasvaks alt see äralõigatud äär uuesti sisse, vasaku ääre nahk on aga rohkem peale kasvanud. Varvas on põletikuline juba kuskil kuu aega ja vahel immitseb ka kuune ja naha vahelt veidi mäda, varvas väga hell..”

Järgmine kogemus:

Umbes 4 aastat tagasi läksin arstile sissekasvanud varbaküünega, paremal jalal, suure varba küünega. Tehti kiilresektsioon, kõik korras. Ei läinud pea aastatki mööda , kõik kordus. Ja nii iga aasta. 

Neid näited on palju ja internetist leiab tagasisidet piisavalt, et mõtlema panna kuidas olemas olevat probleemi hakata lahendama.

Sissekasvamist põhjustavad enamjaolt:

  1. jalatsite surve
  2. halb verevarustus
  3. halb hügieen
  4. muutused kehas – eaga kaasnevad muutused
  5. pärilikkus
  6. seenhigused
  7. trauma

Kuhu peaks esmalt pöörduma?

Pildil on tegemist sissekasvanud küünega ja kirurgilise eemaldamise tagajärjed.

Sissekasvanud küüne puhul on küüneserv kasvanud naha sisse ning põhjustab valu ja põletikku.  Küüne sissekasvamine saab tekkida, kui varbaküüne välimine serv survestab, hõõrub, vigastab pidevalt nahka. Küüs, aga võib seetõttu sisse kasvada ühelt või mõlemalt küljelt. Sõltub jalakujust ja varvaste asendist. See põhjustab põletikku ning võib lisanduda bakteritest tingitud infektsioon.

Kuid kirurgiline eemaldamine ei ole alati hea mõte, sest pildil on näha kuidas puudu oleva küüne osa tõttu kasvab küünevall kõrgemaks.

Lisaks võib kirurgilisel eemaldamisel kahjustada küüne juurt ja siis ei kasva kunagi ilusat ja sirget uut küünt.

Meie soovitame jätta kirurgilise eemaldamise puhuks kui mitte miski muu ei aita või puudub kannatlikkus enda eest hoolitseda või olukord on nii hull, et on vajadus kiirele hetkelisele lahendusele valu vaigistamiseks.

Sissekasvanud küüne hooldamine ja kujundamine võtab aega. Selleks tuleb teha koostööd spetsialistiga ja järgida tegevusi mis aitavad lahti saada sellest probleemist.

Kirurgiline ravi kus eemaldatakse osa küünest ning ümbritsevatest kudedest, mis väidetavalt aitab ära hoida edaspidist küüne sissekasvamist , ei pruugi alati nii olla. Meie kogemuse kohaselt tuleb probleemi vaadelda tervikuna. Inimene on tervik ja igaüks meist on persoona. Kõigepealt tuleks selgitada labajala asend, hügieeni võimalused, isiku eripärasused, vanus, milliseid jalatseid kantakse, milliseid tooteid kodus kasutatakse või kas üldse kasutatakse jne. Alles siis saab planeerida kuidas probleemist vabaneda, et see ei tuleks tagasi.

Enne kui minna EMO sse eemaldama küünt tasuks alati uurida teisi variante probleemi lahendamiseks.

www.jalaravikabinet.ee

Sarnased postitused