Ps. Artikkel ilmus Kuulutaja lehes 19. aprillil 2024

Mis vahe on ilupediküüril ja podoloogi poolt tehtaval jalgade hooldusel?

Miks ei tohiks kosmeetik kasutada oma teenusel sõna ravipediküür?

Kosmeetiline pediküür on kosmeetiku kutseharidusega teenindaja poolt osutatud teenus, millel on kindlad piirid. Podoloogi poolt osutatud teenus on eelkõige üks osa tervishoiu tugiteenusest. Euroopas osutavad podoloogid teenust inimesed, kes on läbinud tervishoiukooli, kus nad on spetsialiseerunud jalgade probleemidele ja on registreeritud registrisse vastava tunnusega, mis annab neile loa osutada tervishoiu tugispetsialistina teenust. Kahjuks Eestis ei ole veel need asjad nii korras.

Miks ei tohiks kosmeetik kasutada oma teenusel sõna Ravipediküür?

Ravipediküür ehk meditsiiniline pediküür ehk probleemsete jalgade hooldus on teenus, mida osutatakse riskihaigust (näiteks reumaatilised haigused, veresoonkonna-südame haigused, vähk, suhkruhaigus jne.) põdevate inimeste jalgade probleemide leevendamiseks, ennetamiseks või raviplaani osana haigusest tulenevate komplikatsioonide alalhoidmiseks. Näiteks vähihaigete naha tervise säilitamise ühe osana või ravimaks suhkruhaigust põdevate inimeste üht levinuimat probleemi, milleks on küünte sissekasvamine.

Kosmeetiline pediküür on eelkõige profülaktiline, ennetamise eesmärgil tehtud kosmeetiline teenus jalgadele.

ilupediküür

Iseseisva õendusteenuse osutaja ja podoloogi poolt pakutav jalgade hooldus/ravi on aga eelkõige juba probleemsetele jalgadele lahenduse leidmine ja riskihaigust põdevatele inimestele probleemide ennetamiseks/raviks mõeldud teenus.

Enamlevinud riskihaigused on suhkruhaigus, erinevad vähivormid, südamepuudulikkus, liigeste põletikud, psoriaas, veresoonte haigused, tromb jne.

Podoloog on tugispetsialist, kes aitab arsti vastuvõtu järjekordi vähendada. Jalgadega seoses on tegevusi, mida saabki vaid spetsialist teha. Arstil puuduvad vahendid näiteks talla all oleva konnasilma ja soolatüüka kindlaks tegemiseks, sest sümptomid võivad olla nii sügaval nahapaksendi all peidus. Arstil on võimalik vaid visuaalsel vaatlusel selgitada – kas on konnasilm või soolatüügas. Jalaravi spetsialistil on rohkem võimalusi sümptomite lugemisel. Seejärel, saab arst panna kindla diagnoosi.

Kosmeetiline pediküür

Kosmeetilisel pediküüril aga eemaldatakse väiksemad paksendid, lõigatakse küüned tangidega ja vajadusel viilitakse küünele kuju, tehakse naha koorimine, mida igale kliendile teha ei tohiks (näiteks suhkruhaigust põdevatele). Samuti lõppeb kosmeetilise pediküüri teenus tavaliselt massaažiga, mida samuti ei tohi teha igale kliendile (näiteks veresoonte laiendite ja südamehaigused puhul). Enamasti tehakse jalgadele vanni. Lisaks on kosmeetilisele pediküürile minnes võimalik küüned lakkida.

Kosmeetilisel ehk ilupediküüril on teatud tegevused, mida tehakse teenuse ajal ja sellel viimasel põhjusel ei ole ravipediküür õige sõna kosmeetilisele pediküürile.

Nagu kosmeetikute kutsestandard ütleb, siis pediküür ehk kosmeetiline jalgade hooldus koosneb järgmistest tegevustest:

• Valmistab kliendi käte ja jalgade hoolduseks ette: hindab ja analüüsib käte ja jalgade naha ja küünte seisukorda ning jalgade ehituses esinevaid muutuseid visuaalselt, selgitab välja näi- dustused ja vastunäidustused; planeerib tööjärjekorra, vastavalt valitud hooldusele.

• Viilib ja kujundab küüned vastavalt kliendi soovile, tagades esteetilise lõpptulemuse, kasutades pediküüri puhul vajadusel pediküüri puuri; korrastab küünenahad, kasutades sobivaid töövahendeid ja tehnikaid ning tooteid; eemaldab jalgade nahapaksendid, kasutades skalpelli, rasplit ja pediküüripuuri.

• Masseerib käsi ja jalgu vastavalt näidustustele, kasutades klassikalise massaaži võtteid ja sobivaid tooteid.

• Koorib nahka, kasutades sobivaid tooteid; kreemitab, teeb parafiinihooldust sooja ja külma parafiiniga ning maske.

Lakib küüned vastavalt kliendi soovile, kasutades klassikalist ja /või geellakki.

Podoloogi teenus

Spetsialiseerunud teenuse osutaja podoloog või õendusteenust osutav õde (podoloog või jalaravi õde) selgitab jalgade hooldusel ehk podoloogi teenusel kõigepealt välja kliendi mure. Lisaks on oluline teada kliendi kohta taustainfot: vanus, diagnoositud haigused, skalpelli hirm, vaimse tervise olukord.

Podoloog peab oskama visuaalselt inimest hinnata, nii vaimse kui ka füüsilist seisundit. Kindlasti kaardistatakse jalgade hetkeolukord, mille alusel saab teha kliendile hooldusplaani. Selgitatakse välja, kas teha kuiv jalgade hooldus või on võimalik panna jalad vanni? Analüüsitakse, kas oleks vaja kaasata ka teisi tugispetsialiste nagu näiteks füsioterapeut, lümfiterapeut või tuleks inimene hoopis perearstile saata?

Seejärel kasutatakse masinaid, millega lihvitakse/eemaldatakse/ puhastatakse seenhaigustest kahjustunud küüneosad, nahapaksendid, nahaõhed. Tehakse vajadusel testid, millega saab ennetada raskesse haigusesse haigestumist. Näiteks kui haavad ei parane ja kliendil on pidev janu, võib selguda, et on oht haigestuda suhkruhaigusesse. Või teine näide: jalgade nahk on punasetäpiline ja sügeleb. Selgitatakse välja, mis on sügelemise võimalikud põhjused? Jalgades ja seljas on valud? Miks need on? Vajadusel konsulteeritakse arstiga või teiste tugispetsialistidega.

Lisaks jalgade hooldusel ei ole eesmärk jätta „jalad ilusaks“ või anda küünekujule esteetiline väl- janägemine. Sellel teenusel on eesmärk eemaldada võimalikult palju „halba“ ja aidata ennetada võimalikke probleemide tekkimist jalgades.

Näiteks: anda nõu, kuidas jalgu kodus hooldada, miks ei tohiks paljajalu käija ühiskondlikult kasutatavates ruumides, kus on soe ja niiske. Vastavalt vajadusele tervise säilitamise/parandamise eesmärgil puhastada ja hooldada.

Hoolitseda kliendi eest füüsiliselt, psüühiliselt ja sotsiaalsel eesmärgil. Lõpptulemuseks peavad olema terved jalad.

Kosmeetilisel pediküüril on siiski ennetamise eesmärk. Seetõttu haigusest kahjustunud jalad ei peaks minema ilupediküüri teenusele, vaid spetsialisti juurde, kes on spetsialiseerunud podoloogia mõistes jalgade hooldust pakkuvale teenusele. Ja seda eelkõige riskirühma kuuluvad inimesed.

Jalgade hooldusel ei jää kunagi esteetilises mõistes ideaalne väli- mus. Küüned ei ole ideaalse kuju- ga, kannad ei pruugi jääda nii sile- dad kui sooviks. Eesmärk on esi- mesel vastuvõtul siiski eemaldada võimalikult palju kahjutekitajaid, mis takistavad olla terve.

Eestis ei ole veel podoloogia arenenud teema. Iga päev jõuavad minuni küsimused – mis on konnasilm või mis on soolatüügas, mis on sissekasvanud küüs? Probleeme on palju – kuid infot vähe. Tänaseni on piirkondi, kus inimesed ei tee vahet ilupediküüril ja ravipediküüril ehk podoloogi teenusel.

Pööran tähelepanu, et enne kui teenusele broneerite, selgitage välja, millist teenust teile vaja on. Kui kahtlete, siis jalgade tervise kaardistami- se/konsultatsiooni teenusel saab spetsialist teid aidata, et valida õige teenus. Häbeneda ei ole vaja, sest valehäbi ei paranda olukorda.

Kokkuvõtteks – kes on podoloog ja kes kosmeetik?

Kes on podoloog? Podoloog on spetsialist, kelle töö on seotud jala (jalalaba) tervise, selle säilitamise ja taastamisega. Tema töö on jala

seisundi hindamine, nahahooldus, haavahooldus, küüneplaadi hooldus ja korrigeerimine, abivahendite soovitamine ja valmistamine ning jala tervise (sh hügieeni) alane nõustamine.

Podoloog teostab kliendile jal- gade hoolduse. Protseduuri käigus hinnatakse jala naha ja küünte terviklikkust ja selgitatakse välja võimalike probleemide tekkepõhjused. Tegeletakse jala nahaga ja problemaatiliste küüntega, sh küünedeformatsioonid, sissekasvanud küüs. Nõustatakse klienti ja pakutakse lahendused probleemide ennetamise ja leevendamise seisukohast. Vastavalt probleemide eripärale soovitatakse, valmistatakse või paigaldatakse kliendi jalalabale isiklikud abivahendid (nt küüneklambrid, ortootiline geel varbaküünele, silikoonist või erinevatest materjalidest toed varvastele). Jalaspetsialisti töö on terviseteenus, mis mõjutab otseselt elukvaliteeti. Jalaspetsialist tegeleb protseduuri jooksul inimese kui tervikuga.

Kes on kosmeetik? Kosmeetiku töö on kliendi esteetilise välimuse parendamine, arvestades tema soove, vajadusi ja võimalusi.

Kosmeetiku tööülesanneteks on näohooldus ja depilatsioon, lisaks võib ta teha käte, jalgade ja kehahooldust ning jumestust. Kosmeetiku töö on iluteenus, kus pediküüri protseduuri käigus te- geletakse jala esteetilise välimuse parandamisega.

Jalaspetsialisti ehk podoloogi tööd ei tohi segi ajada pediküüriga ehk kosmeetilise jalahooldusega. Pediküür protseduurina on Eestis ka varasemalt tuntud, aga sellealast tegevust on reguleerinud ainult kosmeetikute kutsestandard.

Nii lihtne see tegelikult ongi.

Sarnased postitused