Kannalõhed -kannavalu

Esineb enamasti kanna all, kanna sisekülgedel, kannakühmul või Achilleuse kõõluse kinnituskohas

Ohustab püstijalu töötavaid inimesi, kõval aluspinnal liikujad (betoon, asfalt), noored sportlased, üle 40a. inimesed 

Tekke põhjused: ülekaal, valed jalatsid, hüppeliigese vähene kõverdumine, pikamaajooks (tervisesportlased), liikumine kõval pinnasel, kasvaja, rasvapadja degenereerumine, pöia liigne sissepööramine enne tõuget, kukekannus

Leevenduseks:

  • Kasuta tallatuge, mille kannapehmendus kaitseb põrutuse eest
  • Spetsiaalsete ortopeediliste jalatsite kandmine
  • Mõõdukad venitusharjutused

Spetsiaalselt valmistatud tallatoed leiate siit

Probleemid jalalabaga väljenduvad enamasti valuna, mis annab tunda eelkõige kõndimisel. Enamasti on valu põhjuseks jala asend ja talitlus. Ülekaal ja vananemine muudavad jalalaba normaalset võlvi ning eriti jalalaba pikivõlvi langetamine. Madaldumine tekitab valud jalgades.

Ebamugavad ja valesti valitud jalatsid võivad soodustada jala vale asendit ja ühepoolne surve võib jagada koormuse ebaühtlaselt. Järk-järgult võivad pinged kaasa tuua püsivamaid muutusi, millest levinumad on säärelihased, jala esiosa valu (metatarsalgia), närvipisted (nt Mortoni tõbi) ja jalalaba kõõluse membraanivalu kannaluu all. Kukekannuse ehk Plantaarse fastsiidi puhul on valu tunda kannaluu esiosa all, nii sellele kohale vajutades kui ka kõndides. Röntgenülesvõttel on sageli näha “luumoodustis-kukekannus”, mis ei ole probleemi põhjus, vaid tagajärg.

Levinud riskihaigused mõjutavad ka jalalaba piirkonda. Seetõttu võivad valu põhjuseks olla infektsioonid, vereringehäired või eriti podagra, mis põhjustab valu suure varba liigeses.

Kannalõhede tekkimine:

Kuiv nahk venib ja lõheneb, tekib pragu või rebend (lõhe, ragadi). Paindumatu nahk praguneb isegi pärisnahani. Lõhe võib veritseda ja olla väga valus. Põletiku korral punetab ja kuumeneb, samuti võib hakata eritama vedelikku. Prao kaudu võivad organismi sattuda bakterid, mis võivad põhjustada infektsiooni.

Tugev kannalöök kõndimisel suurendab survet kannapiirkonnas. Paljajalu kõndides muutub jalalaba nahk valusaks, pakseneb, kuivab ja lõheneb. Paksendi rebenemine ja jõuline kraapimine võivad põhjustada lõhede teket. Seisev töö, rasked turvasaapad, liigne kaal ja rasvapadja vähenemine soodustavad selgelt kannalõhede teket. Lühikese sandaali kannaserv venitab nahka ja kand pundub üle kanna, mis viib lõhenemiseni. Surve tõttu nö hobuserauakujuline nahapaksend, mis venitamisel praguneb ja tekib lõhe.

Lõhe on nahale tekkinud kare naha pragunemine. Naha venituskohtades tekivad praod, näiteks kannal, jalalaba peal ja suurte varvaste külgedel.

Kuidas kannalõhesid hooldada kodus:

Pese jalad – leige veega. Kreemita niisutavate kreemidega, et nahk muutuks elastseks.

Kasuta selleks kreeme mis sisaldavad Allatoini (varemerohu nimeline taimest saadud aine) Allatoini sialdava kreemi leiate siit või Ureat (kusihape)sisaldavat kreemi. Selle kreemi leiate siit

Need toimeained seovad tõhusalt niiskust nahas ja pehmendab kuiva nahka. Väga tugevate ja paksude nahapaksendite korral kasuta salitsüüli sisaldavaid kreeme lisaks niisutavale toimeainele. Salitsüüli sisaldava kreemi leiate siit

Õige suurusega kingad, polsterdatud sokid ja tallatoed vähendavad põrutust ja survet jalataldadele ning soodustavad pragude paranemist. Sobivad tallatoed leiate siit

Professionaalne hooldus Broneeriaeg siit

Podoloog ehk jalaravi spetsialist kasutab lõhede hooldamiseks tehnikaid ja professionaalseid tooteid ja annab nõu või valmistab individuaalse abivahendi kannalõhede hooldamiseks/ valude leevendamiseks. Nõustab ka kodus hooldamise võimalustest.

Sarnased postitused